Rusi kupuju "Simpo"?

Bez autora
Nov 14 2013

Ruski investitor zainteresovan je za kupovinu "Simpa", vest je koja se nezvanično "provlači" od Vranja do Beograda. Cenu od 20 miliona evra, koju niko zvanično nije hteo da potvrdi, kupac bi platio samo pod uslovom da pazari kompaniju očišćenu od dugova. Problem je, međutim, što poreski dug "Simpa" i svih zavisnih preduzeća dostiže 6,94 milijarde dinara. Rešenje je u konverziji ovog duga u vlasništvo države, što je predviđeno ranije potpisanim sporazumom. Međutim, država bi u ovoj računici ostala "kratka" za bar 40 miliona evra. Da bi se uopšte sprovela konverzija duga u vlasništvo države, ministar privrede Saša Radulović insistira na novoj, fer proceni vrednosti kompanije. Prema prvim najavama čini se da se stvari pomeraju "sa mrtve tačke". I dok "Simpom" proteklih dana "krstare" sudski veštaci i popisne komisije, ministar objašnjava zašto nije moguće da država čak 60 miliona evra konvertuje u svega 65 odsto vlasništva nad kompanijom.

Rusi kupuju "Simpo"?Ruski investitor zainteresovan je za kupovinu "Simpa", vest je koja se nezvanično "provlači" od Vranja do Beograda. Cenu od 20 miliona evra, koju niko zvanično nije hteo da potvrdi, kupac bi platio samo pod uslovom da pazari kompaniju očišćenu od dugova.

Problem je, međutim, što poreski dug "Simpa" i svih zavisnih preduzeća dostiže 6,94 milijarde dinara. Rešenje je u konverziji ovog duga u vlasništvo države, što je predviđeno ranije potpisanim sporazumom. Međutim, država bi u ovoj računici ostala "kratka" za bar 40 miliona evra.

Da bi se uopšte sprovela konverzija duga u vlasništvo države, ministar privrede Saša Radulović insistira na novoj, fer proceni vrednosti kompanije. Prema prvim najavama čini se da se stvari pomeraju "sa mrtve tačke". I dok "Simpom" proteklih dana "krstare" sudski veštaci i popisne komisije, ministar objašnjava zašto nije moguće da država čak 60 miliona evra konvertuje u svega 65 odsto vlasništva nad kompanijom.

- Bilansi "Simpa" nisu tačni, niti ima pozitivnu ocenu revizora - kaže za "Novosti" Saša Radulović.

- Od nas traže da država konvertuje 60 miliona evra, a razmišljaju da odmah potom prodaju celu kompaniju investitoru za 20 miliona. Znači, 100 odsto kapitala vredi 20 miliona evra, a država treba svojih 60 miliona da konvertuje u 65 odsto vlasništva. Pa, neće biti da je tako. Računi moraju da budu čisti. Sporazum sa "Simpom" je potpisan i mora da se sprovede. Tamo piše da konverzija mora da se sprovede po fer tržišnim uslovima. To znači da kapital mora da se realno proceni.

A procenu, po rečima ministra, treba da uradi rukovodstvo preduzeća zajedno sa revizorima i veštacima.

- Sve mora da bude po zakonu. Inače, postoje razlike unutar samog "Simpa". Rukovodstvo "Simpa", direktor, sarađuje, neki drugi organi ne sarađuju. Vlada ulazak države u vlasništvo ne može odobriti dok se ne utvrdi fer vrednost kompanije - kategoričan je Radulović.

U "Simpu", pak, kažu da, kao i uvek rukovodstvo te kompanije sprovodi odluke Vlade Srbije i u ovoj situaciji poštuje nalog resornog ministarstva i ministra Saše Radulovića od 1. novembra ove godine, o novoj realnoj proceni imovine i kapitala firme.

- Krenuli smo u procenu kapitala, uveliko radimo i nadamo se da će biti završena u traženom roku - kaže za „Novosti" Slađan Disić, generalni direktor "Simpa".

- Nova procena sprovodi se u saradnji sa sudskim veštacima, onako kako je zatražilo Ministarstvo i sa našim komisijama koje popisuju zalihe repromaterijala, gotove robe, nedovršene proizvodnje, mašina i opreme. I fer procena građevinskih objekata radi se, takođe, sa sudskim veštacima u saradnji sa našim ekipama.

Disić napominje da je formirano 30 komisija koje bi do 30. novembra trebalo da završe procenu i veštačenje, jer "Simpo" ima objekte i imovinu u više gradova u Srbiji, ne samo u Vranju i Bujanovcu. Prisutni su i u Beogradu, Nišu, Novom Sadu, Kladovu, Negotinu, Užicu, Čačku, ali i na tržištu Bosne i Hercegovine, Makedonije, Hrvatske...

Stečaj kao izlaz

Na pitanje da li postoji opasnost da Poreska uprava blokira račune "Simpa" radi prinudne naplate, ukoliko se procena vrednosti prolongira, ministar Saša Radulović odgovara potvrdno.

- Možda rukovodstvo nije u stanju da reši problem. Možda će to uraditi stečaj. Stečajni postupak ne znači gašenje preduzeća. To znači: sklanjanje neodgovornog menadžmenta, utvrđivanje stvarnog stanja i obaveza i restrukturiranje "Simpa". U tom slučju svi vlasnici gube u potpunosti svoj kapital, a država ne gubi svoje potraživanje, nego će se sa ostalim poveriocima naplaćivati.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik